Лапароскопічні операції

Виконуються такі лапароскопічні оперативні втручання:

  1. Холецистектомія
  2. Герніопластика
  3. Операції з приводу діафрагмальних гриж – фундоплікація, крурорафія
  4. Операції з приводу ахалазії кардії – езофакардіоміотомія
  5. Апендектомія
  6. Лапароскопічна адреналектомія
  7. Лапароскопічні операції на товстій кишці
 
  1. Холецистектомія

Хірургічні показання.

Єдиним ефективним та радикальним методом лікування жовчнокам’яної хвороби є оперативне видалення жовчного міхура (холецистектомія).

Жовчний міхур.

«Золотим стандартом» лікування цього захворювання серед усіх хірургічних методів на сьогодні є лапароскопічна холецистектомія. Це мініінвазивне, малотравматичне оперативне втручання, яке дозволяє за допомогою спеціального оптичного приладу лапароскопа через 4 проколи видалити жовчний міхур.

Точки проколів при лапароскопічній холецистектомії.

Критерії відбору пацієнтів щодо операції:

  1. Хронічний калькульозний холецистит;
  2. Холестероз жовчного міхура;
  3. Поліпоз жовчного міхура;
  4. Гострий холецистит.

Тривалість операції: 30-50 хвилин.

Тривалість перебування у стаціонарі після операції: у середньому до 2 діб.

 
  1. Герніопластика

Хірургічні показання.

Радикальне лікування гриж є лише хірургічним і може проводитися відкритим традиційним способом або лапароскопічно.

Метод лапароскопічної герніопластики є малотравматичним (3 проколи на передній черевній стінці), що дозволяє скоротити час операції до 30-40 хвилин.

При операціях з приводу пахових, стегнових, пупкових, післяопераційних вентральних гриж застосовується інтраабдомінальна пластика з використанням сітки, що зводить до мінімуму відсоток рецидивів, скорочує тривалість самого оперативного втручання, а отже і тривалість наркозу, що дозволяє запобігти ризику розвитку ускладнень з боку черевної порожнини, а так само інших органів і систем у післяопераційному періоді.

Даний вид оперативного втручання не потребує використання наркотичного знеболювання у післяопераційному періоді. Мала операційна травма дозволяє активізувати хворих протягом перших годин після операції.

Критерії відбору пацієнтів щодо операції:

  1. Пахвинні, стегнові, пупкові, післяопераційні вентральні грижі;
  2. Двосторонні грижі;
  3. Рецидивні грижі.

Тривалість операції: 30-40 хвилин.

Тривалість перебування у стаціонарі після операції: операція «одного дня» (час перебування пацієнта в стаціонарі – 1 доба).

 
  1. Операції з приводу діафрагмальних гриж

Хірургічні показання.

Хірургічному лікуванню підлягають грижі стравохідного отвору діафрагми, а також рефлюкс-езофагіт при неефективній консервативній терапії.

На сьогоднішній день найбільш поширеною та визнаною у всьому світі є операція – фундоплікація (за Ніссеном), яка полягає у підшиванні мобілізованого дна шлунка навколо стравоходу, що запобігає розвитку рефлюксу.

Фундоплікація по Ніссену.

Консервативна терапія дозволяє лише короткочасно зменшити прояви захворювання, але не усуває його причину. З використанням лапароскопічних технологій проведення лапароскопічної крурорафії, фундоплікації за Ніссеном дозволяє усунути причину виникнення грижі, попередити розвиток її ускладнень, скоротити терміни перебування в стаціонарі до 1-2 діб, знизити інтенсивність больового синдрому після операції, прискорити період реабілітації.

Критерії відбору пацієнтів щодо операції:

  1. Грижі стравохідного отвору діафрагми: ковзні, параезофагеальні;
  2. Рефлюкс-езофагіт, за відсутності ефекту консервативної терапії, що проводиться, протягом 8 тижнів;
  3. Пептичний езофагіт;
  4. Стравохід Барретта;
  5. Хронічні запальні захворювання верхніх дихальних шляхів, пов’язані з рефлюкс-езофагітом.

Тривалість операції: до 3 годин.

Тривалість перебування у стаціонарі після операції: Операція «одного дня».

 
  1. Операції з приводу ахалазії кардії

Хірургічні показання.

Ахалазия кардії – це хронічне захворювання нервово-м’язового апарату стравоходу, що характеризується порушенням рефлекторного відкриття нижнього сфінктера стравоходу біля входу шлунок під час ковтання. Це супроводжується порушенням перистальтичних рухів стравоходу, у результаті утрудняється проходження їжі в шлунок. Для лікування цього захворювання застосовують різні методики залежно від стадії ахалазії: ендоскопічна балонна дилатація (розширення) нижнього отвору стравоходу (кардії), операція – езофакардіоміотомія.

Схема езофагокардіоміотомії.

Тільки інвазивні методики дозволяють повною мірою відновити природний пасаж (проходження) харчових мас стравоходом в шлунок. Виконання лапароскопічної езофагокардіоміотомії дає можливість значно покращити якість життя пацієнтів, усунути причину захворювання, що призводить до повного одужання пацієнта.

Критерії відбору пацієнтів щодо операції:

  1. Ахалазія кардії 1-4 ступеня.

Тривалість операції: до 3 годин.

Тривалість перебування у стаціонарі після операції: Операція «одного дня».

 
  1. Апендектомія

Хірургічні показання.

Єдиним методом лікування гострого апендициту є хірургічне видалення червоподібного відростка (апендикса) – апендектомія. Виконання апендектомії за допомогою лапароскопічних технологій дозволяє скоротити тривалість виконання оперативного втручання та час перебування пацієнта в стаціонарі в післяопераційному періоді, а також звести до мінімуму травму тканин (шкіри, підшкірно-жирової клітковини, м’язів) під час операції, попередити розвиток гриж у ділянці післяопераційного. рубця у пізніх термінах після операції.

Для виконання лапароскопічної апендектомії необхідно провести лише 3 проколи на передній черевній стінці.

Критерії відбору пацієнтів щодо операції:

  1. Хронічний апендицит;
  2. Гострий апендицит;
  3. Пацієнти, у яких при тривалому динамічному спостереженні та обстеженні неможливо виключити гострий апендицит, а також при необхідності проведення диференціальної діагностики між гострим апендицитом та гострою гінекологічною патологією;
  4. Пацієнти з цукровим діабетом супутнього захворювання, у яких спостерігається високий ризик розвитку гнійних ускладнень після традиційного відкритого оперативного втручання;
  5. Пацієнти з ожирінням, у яких при традиційному відкритому оперативному втручанні виникає необхідність проводити значні розрізи шкіри та підшкірно-жирової клітковини, що може спровокувати нагноєння післяопераційної рани.

Тривалість операції: 40-50 хвилин.

Тривалість перебування у стаціонарі після операції: 1-4 доби

 
  1. Лапароскопічна адреналектомія

Хірургічні показання:

Широке поширення захворювань ендокринної системи серед населення України сприяло пошуку нових малотравматичних методів хірургічного лікування. Лапароскопічні технології в даний час успішно застосовуються при операціях з приводу захворювань надниркових залоз.

Критерії відбору пацієнтів щодо операції:

  1. Аденоми надниркових залоз або інші пухлини, при яких показана адреналектомія (розмір більше 4 см або постійне зростання).
  2. Хвороба Кушинга за неефективності будь-яких інших методів терапії.
  3. Альдостерон-продукуюча аденома наднирника (синдром Конна) або одностороння гіперплазія кори наднирника.
  4. Феохромоцитома надниркових залоз.
  5. Патологічне утворення надниркових залоз від 3,5 см в діаметрі, яке проявляється прогресуючим зростанням в останні 6 місяців спостереження за даними КТ або МРТ.
  6. Поодинокі метастази в наднирковій залозі пухлини іншої локалізації.
  7. Вирилізуюча пухлина.
  8. Злоякісні утворення надниркових залоз.

Тривалість операції: 40-50 хвилин.

Тривалість перебування у стаціонарі після операції: 1-3 доби

 

7. Лапароскопічні операції на товстій кишці

Хірургічні показання:

В Україні поширеність та захворюваність на різну патологію товстої кишки з кожним роком залишається стабільно високою. Раніше для виконання операції на товстій кишці необхідно робити великий розріз на передній черевній стінці. В даний час за допомогою лапароскопічних технологій достатньо зробити лише 4 проколи. А в деяких випадках можна виконати однопортову операцію (через 1 прокол), слідів від якої через 1 міс навіть не знайти.

Критерії відбору пацієнтів щодо операції:

  1. Ускладнена дивертикулярна хвороба товстої кишки.
  2. Пухлинні утворення товстої кишки.

Тривалість операції залежить від необхідного обсягу операції.

Тривалість перебування у стаціонарі після операції: 2-4 доби.